Menu Zamknij

Przygotowanie do druku na podstawie ulotki DL

Preferowane przez nas formaty plików to PDF, TIFF oraz JPEG. Do poszczególnych produktów udostępniamy instrukcję przygotowania pliku oraz szablony/makiety. Zapisując je na dysku otrzymujesz zwymiarowane pole robocze, w którym możesz zaprojektować swoją grafikę.

Jeżeli potrzebujesz makietę innego rozmiaru lub produktu, skontaktuj się z nami.

 • Rozdzielczość min. 300 dpi.
 • Przestrzeń barwna CMYK.
 • Zamień wszystkie czcionki na krzywe.

Makiety podstawowych produktów.

Ulotki
DL (99 x 210 mm) 
A6 (105 x 148 mm)
A5 (148 x 210 mm)
A4 (210 x 297 mm)
A3 (297 x 420 mm)
Wizytówka (90×50 mm)
Wizytówka (85×55 mm)

Najczęściej zadawane pytania

Praca z plikami

Maska UV – Lakier wybiórczy

Projekt, który ma zostać uszlachetniony lakierem wybiórczym, powinien posiadać dodatkową stronę z maską UV, którą przygotować należy wg poniższych wytycznych:
• Maska lakierowania powinna być przygotowana w aplikacji do grafiki wektorowej np. InDesign, Illustrator z zastosowaniem wypełnień składających się ze 100%K (nierastrowanych).
• W projekcie maski należy unikać stosowania linii o grubości mniejszej niż 1pkt. Wskazane jest również aby teksty podlegające lakierowaniu były kroju prostego o wielkości min. 14pkt.
• Elementy znajdujące się na stronie z maską UV koniecznie muszą znajdować się w tych samych pozycjach w których znajdują się elementy projektu – tak, aby w całości zakrywały elementy projektu.

Czy można zamówić wykonanie projektu?

Tak, Klient może zamówić wykonanie projektu graficznego, wysyłając emaila na adres kontakt@24studio.pl z materiałami (tekst, loga, zdjęcia etc.) niezbędnymi do wykonania projektu oraz z opisem. Koszt prac graficznych ustalany jest w oddzielnym cenniku.

Umieszczanie grafik i praca z tekstami

Teksty oraz ważne grafiki, zdięcia, logotypy oraz wszelkie elementy, które nie stanowią tła projektu i nie mają zostać obcięte należy umieszczać w odległości 3mm od krawędzi rozmiaru finalnego (netto) pracy.

Minimalne nasycenie dla każdego koloru CMYK wynosi 8%, poniżej tej wartości poszczególne kolory nie są drukowalne. Co to znaczy? Jeśli zamierzasz użyć koloru czarnego i chcesz uzyskać efekt bardzo delikatnej szarości minimalne nasycenie barw powinno wynosić Magenta:0%, Yellow:0%, Cyan:0%, Black:8%.

Teksty w pełnej czerni powinny być przygotowane w 100% black bez dodatkowych kolorów. Minimalny rozmiar tekstu to 5pkt. Poniżej tej wartości szczególnie przy tekstach złożonych z CMYK może występować efekt braku pasowania poszczególnych kolorów. Co to znaczy? Poszczególne kolory CMYK podczas druku nie nakładają idealnie równo przez co może występować tzw “świecenie” co w praktyce oznacza efekt rozmycia (braku ostrości).

Kolorystyka CMYK

Rozpoczynając pracę nad projektem należy ustawić kolorystykę jako CMYK Przy takim ustawieniu uzyskujemy na ekranie symulację kolorów które uzyskamy po wydruku. Częstym błędem jest rozpoczynanie pracy z projektem w kolorach RGB, nie jest to profil kolorystyczny używany w druku offsetowym. Obok zdjęcie które ukazuje jak ten często spotykany błąd wpływa na wygląd pracy po wydruku.

Dlaczego kolory na ekranie i na wydruku różnią się?

Różnice te wynikają ze zdolności odwzorowania kolorów na danym urządzeniu cyfrowym. Dla każdego jest ona inna. Maszyny drukujące czy drukarki ze względów technologicznych nie są w stanie oddać identycznych barw jak te widziane na większości monitorów.

W jaki sposób należy przygotować plik do druku w oprawie klejonej?

W przypadku druków wykonywanych z dalszą oprawą należy przestrzegać zasad wskazanyh poniżej:

Oprawa klejona:

Środki:Przy oprawie klejonej należy pamiętać o tym, że książka w tej oprawie nie otwiera się na płasko. Należy unikać umieszczania tekstów przy samym grzbiecie. Zalecamy odsunięcie tekstu o min. 12 mm od grzbietu. Ułatwi to odbiorcy książki jej czytanie oraz unikniemy częstego “przygniatania” książki, które może skrócić jej żywotność.

Okładka: W okładce konieczne jest przygotowanie grzbietu okładki. Grubość grzbietu wyliczana jest przez system przy wycenie.

 • Strony I i IV okładki, wraz z grzbietem, powinny być przygotowane jako 1. strona w pliku PDF. Strony II i III, wraz z grzbietem, powinny być przygotowane jako 2. strona w pliku PDF.
 • Od strony wewnętrznej książki – obszar grzbietu oraz po 4 mm na boki od grzbietu – powinny być pozbawione koloru. Klejenie książki do farby lub tonera (zależnie od technologii druku) jest dużo mniej trwałe niż bezpośrednio do papieru.
 • Na stronie zewnętrznej okładki, około 5 mm od grzbietu, wykonywany jest po obu stronach big ułatwiający otwieranie książki. Warto odsunąć wszystkie teksty i ważne elementy grafiki, żeby nie znajdowały się na linii bigu.

W jakich formatach powinny być zapisane i przesłane pliki do druku?

Zalecanym formatem pliku do druku jest PDF wygenerowany przy użyciu profesjonalnego programu do grafiki komputerowej (przede wszystkim programy pakietu Adobe oraz Corel Draw);

Pliki programów biurowych (np. Ms Word, Power Point) i PDF-y zapisane z tych programów technicznie nie nadają się do profesjonalnego druku i mogą jedynie pełnić funkcję wzoru do wykonania profesjonalnego projektu w naszym studiu reklamy i poligrafii (tel. 62 727 20 12)

PDF (preferowany format plików)

 • wszystkie fonty zamienione na krzywe,
 • zapisany w kolorystyce CMYK,
 • spady po 3 mm z każdej strony,
 • rozdzielczość 300 dpi,
 • Pliki do druku najlepiej przesyłać w formacie PDF
 • odległość tekstów i ważnych elementów graficznych od linii cięcia i bigowania (składania) powinna wynosić min. 4 mm (teczki i katalogi 6 mm),
 • projekt zapisany bez linii cięcia,
 • Ulotki składane i teczki proszę przygotować korzystając z naszych makiet oraz instrukcji dostępnych przy każdym produkcie

TIF – należy zachować odpowiednie parametry:

 • spady po 3 mm z każdej strony,
 • rozdzielczość 300 dpi,
 • zapisany w kolorystyce CMYK
 • bez warstw – spłaszczone,
 • zalecana kompresja LZW,
 • odległość tekstów i ważnych elementów graficznych od linii cięcia i bigowania (składania) powinna wynosić min. 3 mm (teczki i katalogi 6 mm),
 • projekt zapisany bez linii cięcia,

JPG – należy zachować odpowiednie parametry (wszystkie pliki jpg są przetwarzane automatycznie do plików PDF)

 • spady po 3 mm z każdej strony,
 • rozdzielczość 300 dpi,
 • zapisany w kolorystyce CMYK,
 • odległość tekstów i ważnych elementów graficznych od linii cięcia i bigowania (składania) powinna wynosić min. 3 mm (teczki i katalogi 6 mm),
 • projekt zapisany bez linii cięcia,

Jakiej rozdzielczości powinny być zdjęcia użyte w projekcie?

Rozdzielczość bitmap dostosuj do rodzaju wydruku i odległości, z jakiej wydruk będzie oglądany. Zdjęcia dla małej poligrafii (ulotki, wizytówki, foldery) powinny być w rozdzielczości min. 300 dpi.

Dla produktów wielkoformatowych wystarczające są rozdzielczości z zakresu 150 – 300 dp.

Czarno-biała grafika (np. QR – Code lub kody kreskowe) powinna być wykonana w 100% czerni (C=0, M=0, Y=0, K=100) i rozdzielczości min 300 dpi dla bitmapy.

Rodzaje Plików

Akceptujemy większość plików z najpopularniejszych programów graficznych: PDF (rekomendowany) – Acrobat, Indesign, Photoshop Rekomendowany format plików to PDF. Najszybszy proces weryfikacji. Jeśli praca zawiera 2 lub więcej stron należy je umieścić wg kolejności w jednym pliku PDF.

Pozostałe formaty – dłuższy proces weryfikacji. PSD, TIFF – Photoshop, Adobe Illustrator, AI, EPS – Adobe Illustrator JPG – Photoshop, Adobe Illustrator, Corel Rozdzielczość: W druku rekomendowana rozdzielczość to 300DPI. W przypadku wydruków z ploterów wielkoformatowych np. Plakaty na sztuki czy banery, rozdzielczość może być nieco niższa jednak nie powinna być niższa niż 200DPI.

 

Słownik, czyli co jest co w poligrafii

Co to jest proof cyfrowy?

Proof cyfrowy jest specjalnym wydrukiem próbnym do akceptacji kolorów w druku. Tylko dzięki niemu możliwa jest ewentualna reklamacja wydrukowanej pracy pod kątem kolorystyki.

Co oznaczają nazwy CMYK i RGB?

CMYK – kolory używane w poligrafii
Cyan
Magenta
Yellow
Black

RGB – kolory używane do określenia barw wyświetlanych na monitorze.
Red
Green
Blue

Co to jest spad?

Spad jest obszarem druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza, a po obcięciu nie będzie białych krawędzi. Wielkość spadu zazwyczaj ustawia się na 3-5 mm.

Jaka jest różnica między papierem offsetowym a papierem kredowym?

Papier offsetowy jest papierem niepowlekanym, nadającym się np. do druku w tradycyjnych drukarkach. Na papierze offsetowym drukuje się min. papier firmowy, kalendaria, ulotki ekonomiczne. Papier offsetowy stosuje się także na środki książek.

Papier kredowy należy do grupy papierów powlekanych, dających efekt połysku lub matu. Wykorzystywany jest do produkcji katalogów, ulotek, plakatów itp.

Co oznaczają parametry druku określane jako: 4 /4 , 4/1, 4/0?

Parametry te określają ilość kolorów nadruku na stronach drukowanego arkusza.

Opis:

4/4 – dwustronny CMYK (4 kolory na awersie i 4 kolory na rewersie)

4/1 – jednostronny CMYK + 1 kolor na adwrocie (zwykle kolor czarny)

4/0 – nadruk jednostronny w pełnym kolorze

1/1 – dwustronny nadruk w jednym kolorze

Co oznacza gramatura papieru?

Gramatura jest oznaczeniem gęstości papieru, a przez to również i jego sztywności. Miarą gramatury jest g/m2 (gram na metr kwadratowy). Dlatego im większa gramatura, tym nasz arkusz papieru jest cięższy, co przekłada się zwykle albo na jego strukturę, albo wprost na jego grubość.

Papier cienkie stosujemy na ulotki, broszury. Papiery grubsze stosujemy na okładki broszur lub np. do wydruku wizytówek.

 

Call Now Button